Cytologia
Nasze usługi
Cytologia to określenie przesiewowego badania cytologicznego, które wykonywane jest w kierunku rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy.
Badanie cytologiczne polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Pobranie jest zupełnie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia Pacjentki.
Cytologia - jak często wykonywać?
Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.
Badanie cytologiczne powinno być wykonywana co 2 lata. W przypadku kobiet w grupie ryzyka (częsta zmiana partnerów seksualnych, nosicielstwo wirusa HIV lub wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV, zażywanie leków immunosupresyjnych, czyli zmniejszających odporność organizmu) – cytologię powinno być wykonywane raz w roku.
Cytologia - przygotowanie do badania
Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo ani też płukania pochwy. Pacjentka powinna powstrzymać się od stosunków płciowych co najmniej 24 godziny przed badaniem. W przypadku stwierdzenia u pacjentki stanów zapalnych pochwy wskazane jest ich leczenie według wskazań lekarza prowadzącego przed pobraniem materiału do badania cytologicznego.
Materiał do badania cytologicznego pobierany jest przed badaniem ginekologicznym, badaniem USG transwaginalnym i innymi badaniami z pochwy i/lub szyjki macicy np. pobraniem posiewów.
Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego - najlepiej w pierwszej połowie cyklu.
Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy).
Co najmniej 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie.
POPULACYJNY PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA SZYJKI MACICY
Kobiety w wieku pomiędzy 25 - 59 lat mogą skorzystać w naszym Centrum z bezpłatnej cytologii w ramach profilaktyki zdrowotnej finansowanej przez NFZ.
Wykonanie badania przysługuje Pacjentkom raz na 3 lata.
Nasi lekarze:
mgr Paulina Kluska
Świadczy usługi prywatnie |
|
Przyjmuje w ramach LUXMED |
|
Przyjmuje przy ul. Nawojowskiej 3 tel. 18 547 49 29 |
Współpraca